Оцінка ефективності податкового регулювання обсягу тінізації економіки в Україні
DOI:
https://doi.org/10.26642/jen-2018-4(86)-111-116Ключові слова:
тінізація економіки, податкове навантаження, державне регулювання, податки і збори, корупціяАнотація
Сучасні тенденції соціально-економічного розвитку економіки свідчать про необхідність пошуку нових механізмів зростання обсягів надходжень до державного бюджету, в тому числі і за рахунок мінімізації незаконних фінансових потоків. В роботі досліджено сутність та особливості податкового регулювання процесів незаконного виведення коштів. Ідентифіковано основні напрямки впливу податкової політики держави на поведінку економічних суб’єктів. На основі аналізу тенденцій зміни обсягів податкового навантаження, тінізації економіки та ВВП зроблено висновок про обернену залежність між рівнем тінізації економіки та обсягом сплачених податків та зборів. Шляхом порівняння сучасної податкової системи України з іншими країнами світу, визначено основні її переваги та недоліки в контексті детінізації економіки. Розглянуто основні тенденції зміни рівня корупції в країні як одного із визначальних факторів побудови ефективної системи державного регулювання та контролю за повнотою та своєчасність виконання податкових зобов’язань перед бюджетом. Зроблено висновок про доцільність перегляду існуючої податкової системи в країні як з точки зору спрощення процедури розрахунку та сплати податків так і зменшення податкового навантаження на платників.Посилання
Cpa, I.B. (2015), «An Evaluation of the Impact of Corruption, Tax Burden, and Income on the Size of the Shadow Economy», International Journal of Accounting and Taxation, Vol. 3 (2), pp. 15–27.
«Doing Business – 2017: Economy Rankings», World Bank Group, available at: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/ ukraine/
Organisation for Economic Co-operation and Development, available at: http://www.oecd.org,/
PricewaterhouseCoopers, available at: https://www.pwc.com/ua/uk/survey.html
Medina, L. (2018), Shadow Economies Around the World: What Did We Learn Over the Last 20 Years?: IMF Working Papers, International Monetary Fund, 76 р.
Transparency International, available at: https://www.transparency.org/
Tiutiunyk, I.V. and Kobushko, Yu.V. (2018), Draivery tinizatsii dokhodiv, otrymanykh zlochynnym shliakhom: sutnist ta sotsialno-ekonomichni naslidky yikh bahatokanalnoi dyfuzii, Sozioökonomische und rechtliche Faktoren der sozialen Entwicklung unter den Bedingungen der Globalisierung, Austria, Shioda GmbH, Steyr, B. 1., Pp. 176–186.
VRU, Zakonodavstvo Ukrainy, available at: http://zakon.rada.gov.ua/laws
Ukrstat, Stаtе Sеrvісе оf Stаtіstісs оf Ukrаіnе, available at: http://www.ukrstat.gov.ua/
Sliusarenko, V.Ye. (2014), «Podatkova systema ta podatkove navantazhennia yak faktor tinizatsii ekonomiky», Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho universytetu, Pp. 152–157.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Інна Володимирівна Тютюник, Яна Володимирівна Кобушко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та у відкритому доступі в електронному архіві університету та на сайті журналу.