ІНСТИТУЦІЯ ЕКОНОМІЧНОЇ КУЛЬТУРИ ЯК ГОМЕОСТАТИЧНА СИСТЕМА
DOI:
https://doi.org/10.26642/jen-2015-2(72)-198-204Ключові слова:
системний підхід, загальна теорія систем, економічна культура, цінність, ціннісно-нормативний підхід, інституції, господарська поведінка, неформальні обмеження, формальні правила, методологія інституціоналізму, інституційне середовищеАнотація
Інституція економічної культури є складною гомеостатичною системою. Важливість економічної культури для розуміння господарської поведінки людини і для концептуальних засад парадигми інституціоналізму передбачає її вивчення у площині системного підходу. У статті з’ясовується місце економічної культури як системної інституції в контексті формування єдиної парадигми сучасного інституціоналізму.
Автор підкреслює необхідність теорії і методології системного підходу в інституціоналізмі, що забезпечує перехід від лінійного аналізу до нелінійного, від одновимірного — до багатомірного, від дослідження переважно явищ координації до вивчення субординації та інших складних форм взаємодії. Дослідження економічної культури здійснюється на основі принципів загальної теорії систем (системності та ізоморфізму).
Оскільки економічна культура є відносно самостійною системою у площині системи культури, що має власний склад елементів, структуру як форму зв’язків між ними; вирізняється функціями елементів і цілісності, єдністю внутрішнього і зовнішнього середовища; підпорядковується певним законам розвитку як цілісності, так і її складових, то проаналізовані загальносистемні властивості економічної культури: цілісність, ієрархічність та інтегративність.
Здійснено декомпозицію структури економічної культури в розрізі регулювання господарської поведінки людини, що найкраще відповідає інституційному підходу. Підкреслено вагомість цінності у господарській діяльності людини та виокремлення рівнів економічної культури на основі економічних взаємодій.
На основі ціннісно-нормативного підходу проведено структурний аналіз основних елементів економічної культури в площині запропонованого Д.Нортом поділу інституцій за рівнем їх формалізації у нормах права на формальні й неформальні. Серед інституцій, що створюють неформальні обмеження у соціально-економічній діяльності індивіда чи групи, виокремлено: звичаї, традиції, норови, міфи, релігійні та політичні норми, мораль; а серед тих інституцій, що встановлюють формальні правила, підкреслюються корпоративні норми.
Автор приходить до висновку, що структурний аналіз основних елементів економічної культури розкриває недосконалість принципу методологічного індивідуалізму в концептуальних підходах неоінституціоналізму. А тому, визнання онтологічного пріоритету за індивідом у формуванні інституційних обмежень господарської поведінки є недостатнім та вимагає у парадигмі інституціоналізму враховувати обмеження, що накладає на індивіда економічна культура.
Посилання
Гайдай Т.В. Парадигма інституціоналізму: методологічний контекст: монографія / Т.В. Гайдай. – К. : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. – 296 с.
Гусейнов А.И. Соционормативная сфера культуры / А.И. Гусейнов // Вопросы философии. – 2008. – № 8. – С. 39–50.
Костюк В.Н. Изменяющиеся системы / В.Н. Костюк. – М. : Наука, 1993. – 352 с.
Кузьминов Я.И. Курс институциональной экономики: институты, сети, трансакционные издержки, контракты : учебник для студентов вузов / Я.И. Кузьминов, К.А. Бендукидзе, М.М. Юдкевич. – М. : Изд. дом. ГУ ВШЭ, 2006. – ХL. – 442 c.
Культурология. Энциклопедия : в 2-х т. / глав. ред. и автор проекта С.Я. Левит. – М. : РОССПЭН, 2007. Т. 1. – 1392 с.
Липов В.В. Институциональная комплементарность социально-экономических систем : монография / В.В. Липов. – Х. : ХНУ имени В.Н. Каразина, 2011. – 484 с.
Норт Даглас Інституції, інституційна зміна та функціонування економіки / Даглас Норт ; пер. з англ. І.Дзюб. – К. : Основи, 2000. – 198 с.
Парсонс Т. О социальных системах / Т.Парсонс ; под ред. В.Ф. Чесноковой и С.А. Белановского. – М. : Академический проект, 2002. – 832 с.
Пилипенко Г.М. Інституціональні чинники співвідношення державної та ринкової координації економічної діяльності : монографія / Г.М. Пилипенко. – Д. : Нац. гірнич. ун-т, 2012. – 293 с.
Садовский В.Н. Основания общей теории систем / В.Н. Садовский. – М. : Наука, 1974. – 279 с.
Уайт Л. Избранное: Наука о культуре / Л.Уайт ; пер. с англ. – М. : РОССПЕН, 2004. – 960 с.
Ходжсон Дж.М. Скрытые механизмы убеждения: институты и индивиды в экономической теории / Дж.М. Ходжсон // Terra economicus : сб. стат. рос. и зарубеж. экономистов нач. ХХІ века. – М. : Наука-Спектр, 2008.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Юрій Володимирович Ущаповський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та у відкритому доступі в електронному архіві університету та на сайті журналу.