Моделювання системи розвитку венчурної індустрії на основі світового досвіду
DOI:
https://doi.org/10.26642/jen-2017-4(82)-103-110Ключові слова:
інвестиції, венчурні інвестиції, венчурний бізнес, залучення коштів, інвестиційна привабливість, сценарії розвиткуАнотація
Венчурне інвестування – це особлива форма фінансування, пов’язана з утворенням та стимуляцію зростання малих та середніх підприємств, що характеризуються високою діловою активністю та потенціалом отримання прибутку, вищого за середній.
Головною ознакою венчурного фінансування є те, що його не ототожнюють із кредитом, а розглядають як пайовий внесок в статутний капітал венчура.
Венчурний бізнес є однією з найважливіших складників інноваційного процесу та перспективним механізмом економічної стабілізації держави, феномен розвитку якою пов’язаний з пріоритетним розвитком високотехнологічних та ризикованих галузей. Також венчурні інвестиції можуть стати одними із альтернативних джерел фінансування і розвитку бізнесу в Україні, ефективним джерелом фінансового забезпечення наукових розробок та перетворення їх на конкурентоспроможний продукт, що є дуже важливим в зовнішньоекономічній торгівлі України на шляху до євроінтеграції. Адже, завдяки венчурному капіталу з малих інноваційних компаній виросли такі гіганти, як HP, Microsoft, Apple, Oracle, Yahoo, Amazon, Google, Intel та ін.
У статті досліджується тенденції та динамічні характеристики венчурного бізнесу. Розглянуті засоби стимулювання розвитку венчурного бізнесу у США. Висвітлені фактори неможливості страхових компаній, банків, пенсійних фондів бути інвесторами. Розроблена багатоваріантна модель трансформації структури економіки в контексті інноваційних змін та регуляторної політики. Систематизовані чинники, що визначають привабливість галузі для венчурного інвестування. Розглянуті чотири сценарії розвитку венчурної індустрії в Україні, та складена матриця їх розвитку.
В Україні, потенціал венчурного підприємництва в сфері інвестиційно-інноваційної діяльності використовується недостатньо. Це в основному пояснюється неефективністю діючих механізмів його державної підтримки. З метою подолання такого стану речей, необхідно переглянути принципи державного сприяння розвитку цього виду підприємництва, зосередивши увагу на впровадженні довгострокових пріоритетів державної інноваційної політики, систематичному використанні різних форм і методів державного регулювання відповідної діяльності. На цьому ґрунті створюються можливості забезпечення цілеспрямованості такого роду підтримки, послідовність впровадження заходів для її реалізації.
В Україні на сьогоднішній день потенціал венчурного підприємництва в сфері інвестиційно-інноваційної діяльності використовується недостатньо. Це в основному пояснюється неефективністю діючих механізмів його державної підтримки. На відміну від зарубіжної практики господарювання, де перелік відповідних заходів державного сприяння досить широкий, в нашій країні розвиток венчурного підприємництва стимулюється переважно шляхом надання податкових пільг.
З метою подолання такого стану речей, необхідно переглянути принципи державного сприяння розвитку цього виду підприємництва, зосередивши увагу на впровадженні довгострокових пріоритетів державної інноваційної політики, систематичному використанні різних форм і методів державного регулювання відповідної діяльності. На цьому ґрунті створюються можливості забезпечення цілеспрямованості такого роду підтримки, послідовність впровадження заходів для її реалізації.
Запропоновані заходи дозволять активізувати інноваційну діяльність в Україні, сприятимуть розвитку високотехнологічних виробництв, а також підвищенню конкурентоспроможності. Щоб забезпечити міцні позиції у світовій економіці, завдання створення інноваційної конкурентоспроможної продукції повинно бути винятковим об'єктом уваги приватних підприємств і держави.Посилання
Gudima, T.S. (2013), «Zmina akcentiv derzhavnoi' polityky v sferi venchurnogo investuvannja», Pravnychyj chasopys Donec'kogo universytetu, No. 2, pp. 55–65.
Danilov, O.D. and Payentko, T.V. (2014), «Venchurne finansuvannja innovacijnoi' dijal'nosti v Ukrai'ni: problemy ta perspektyvy», Biznes-Inform, No. 9, pp. 92–97.
Zhylins'ka, O.I. (2013), «Derzhavne finansuvannya i sty`mulyuvannya rozvy`tku venchurnogo investuvannya u modeli vidkry`ty`x innovacij», Biznes-Inform, No. 6, pp. 330–336.
Zamlyns'kyj, V.A (2014), «Suchasnyj stan ta perspektyvy rozvytku venchurnogo investuvannja jak skladovoi' finansovogo zabezpechennja innovacijnoi' dijal'nosti Ukrai'ny», Zovnishnya torgivlya: ekonomika, finansy`, pravo, No. 5–6, pp. 172–179.
Koziyenko, I.S. (2013), «Formuvannya ta rozvy`tok amery`kans`koyi modeli venchurnogo finansuvannya», Nauka i pravooxorona, No. 4, pp. 89–93.
«Oglyad ry`nku venchurnogo investuvannya SShA i Yevropy» (2015), available at: http://www.uaib.com.ua/institutes/ vench_ business/ world_vench.html
Polishhuk, O.A. and Polishhuk, O.T. (2016), «Administratyvnyj aspekt regional'nogo rozvytku venchurnogo investuvannja», Ekonomika ta suspil'stvo, No. 2, available at: http://economyandsociety.in.ua
Prytuljak, N.M. (2013), «Infrastrukturni utvorennja venchurnogo kapitalu jak forma integracii' nauky u vyrobnyctvo», Biznes-Inform, No. 7, pp. 154–159.
Shatyrko, D.V. (2014), «Zarubizhnyj dosvid reguljuvannja venchurnogo investuvannja», Ekonomichnyj forum, No. 4, pp. 56–64.
«European Venture Capital Assosiation», available at: http://www.evca.org
Ernst&Young (2015), «Globalizing venture capital insights and trends repor», available at: http://www.ey.com/Publication/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Олена Тимофіївна Поліщук, Олександр Анатолійович Поліщук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та у відкритому доступі в електронному архіві університету та на сайті журналу.