Планування ефективності формування і використання виробничого потенціалу промислового підприємства
DOI:
https://doi.org/10.26642/jen-2018-2(84)-81-84Ключові слова:
потенціал, виробничий потенціал, планування ефективності формування і використання, стратегічні цілі розвиткуАнотація
Присвячено дослідженню особливостей планування ефективного формування і використання виробничого потенціалу промислового підприємства. Автором уточнено сутність виробничого потенціалу підприємства і доведена актуальність планування його ефективного використання для досягнення стратегічних цілей діяльності суб’єкта господарювання. Встановлено, що виробничий потенціал підприємства є складовою загального потенціалу організації. Напрями його використання для досягнення цілей розвитку визначаються на рівні стратегічного планування, а поточна діяльність підприємства направлена на забезпечення достатнього рівня виробничих ресурсів, які дають змогу безперебійно функціонувати.Доведено, що основним завданням планування виробничо-збутової діяльності підприємства є оптимальне використання ресурсів виробника для виготовлення продукції і задоволення попиту споживачів. Правильно визначена структура і пропорція виробничих ресурсів підприємства, у взаємозв’язку з цілями їх використання, дають змогу нарощувати темпи розвитку діяльності і підвищувати рівень ефективності господарювання.
За результатами дослідження встановлено, що здійснювати процес планування ефективного формування і використання виробничого потенціалу доцільно у наступній послідовності: визначення місії і цілей діяльності підприємства; аналіз існуючих умов; розробка загальної стратегії підприємства; оцінка виробничого потенціалу з урахуванням перспектив розвитку організації; формування функціональної стратегії розвитку виробничого потенціалу; практична реалізація і контроль виконання плану ефективного формування і використання виробничого потенціалу підприємства.
Критичний аналіз фахової літератури дав змогу зробити висновок, що виробничий потенціал є взаємоузгоджуючим елементом у процесах стратегічного і поточного планування діяльності підприємства. Цілі, які відображають напрямок розвитку суб’єкта господарювання, враховуючи його потенціал, втілюються в реальну господарську діяльність, яка передбачена результатами поточного планування виробництва і збуту.
Посилання
Ansoff, I. (1991), Strategicheskoe upravlenie, Jekonomika, Moskva, 319 p.
Voronkova, V.G., Katajev, S.L., Tkachenko, A.M. and others (2006), Planuvannja ta prognozuvannja v umovah rynku, VD «Profesional», Kyi'v, 608 p.
Get'man, O.O. and Shapoval, Y.M. (2007), Ekonomichna diagnostyka, Centr navchal'noi' literatury, Kyi'v, 307 p.
Ishhuk, S.O. (2006), Vyrobnychyj potencial: problemy formuvannja ta rozvytku, monografija, IRD NAN Ukrai'ny, L'viv, 278 p.
Kas'janova, N.V., Soloha, D.V., Morjeva, V.V., Bjeljakova, O.V. and Balakaj, O.B. (2013), Potencial pidpryjemstva: formuvannja ta vykorystannja, 2nd ed., Centr uchbovoi' literatury, Kyi'v, 248 p., [On-line], available at: http://pidruchniki.com/1628041454083/ekonomika/pidhodi_schodo_formuvannya_potentsialu_pidpriyemstva
Krasnokuts'ka, N.S. (2005), Potencial pidpryjemstva: formuvannja ta ocinka, HDUHT, Harkiv, 287 p., P. 8.
Kryvov’jazjuk, I.V. (2017), Ekonomichna diagnostyka, 2nd ed., Centr uchbovoi' literatury, Kyi'v, 456 p.
Lisovenkova, I.M. (2011), «Vyrobnychyj potencial pidpryjemstva: metodologichni pidhody», Ekonomichnyj visnyk NGU, No. 2, pp. 47–55.
Prib, K.A. and Patyka, N.I. (2016), Diagnostyka v systemi upravlinnja, Centr uchbovoi' literatury, Kyi'v, 432 p.
Stavyc'kyj, O.V. (2015), «Ocinka ta kontrol' u systemi strategichnogo upravlinnja», Investycii': praktyka ta dosvid, No. 3, pp. 49–52.
Tarasjuk, G.M. and Shvab, L.I. (2011), Planuvannja dijal'nosti pidpryjemstva, 4th ed., Karavela, Kyi'v, 352 p.
Fedonin, O.S., Rjepina, I.M. and Oleksjuk, O.I. (2006), Potencial pidpryjemstva: formuvannja ta ocinka, KNEU, Kyi'v, 316 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Ангеліна Анатоліївна Корнійчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та у відкритому доступі в електронному архіві університету та на сайті журналу.